HISTORIE

Do roku 1987 se jednalo o skupinu kamarádů, kteří v místní sokolovně hráli volejbal. Na nohejbal došlo až v tomto roce, kdy přišel Zděnek Jedlička, který přesvědčil kamarády, aby zkusili do míče kopat přes nižší síť.

Mé první setkání s opravdovým nohejbalem na antuce bylo v roce 1984 na Pankráci. Přes ZPA jsem se dostal mezi kamarády do Řeporyjí a po pár letech volejbalu jsem přesvědčil kluky, abychom dali siť dolů a do míče kopali“, vzpomíná jeden ze zakladatelů Zděnek Jedlička.

Od té doby hráči chodili koukat a hrát na turnaje, které pořádaly sousední Stodůlky. V následujícím roce se zejména zásluhou Míly Jirase začaly budovat kurty. V roce 1989 také vznikla tradice nohejbalového turnaje. První roky to byl turnaj hlavně mezi domácími hráči, ale od roku 1993 se stala poslední dubnová sobota setkáním nohejbalistů z Prahy a okolí. Turnaj se stal velmi oblíbeným a navštěvovaným. Hlásilo se až 22 trojic. Tento turnaj se pořádá dodnes (výjimkou byl rok 2013, kdy nám to nepřízeň počasí nedovolila).

Kromě již zmíněného Jirase, který byl u zrodu, ale bohužel se nedožil mnoha ročníků turnaje, se o vznik a rozvoj zasloužil J. Hříbek ze Stodůlek, který odešel násilnou smrtí a jehož memoriál měl v roce 2013 již desáté dějství na Lužinách. I tohoto turnaje se pravidelně zúčastňují zástupci řeporyjského nohejbalu.

První oficiální zmínka o Řeporyjích, přihlášení do soutěže, se datuje do roku 1989.

V tomto roce naši nohejbalisté nastupovali jako nováčci ve 4. třídě městkého přeboru. První sezóny také nevynikali svými výsledky, ale chuti do soubojů jim to neubíralo. Možná právě naopak. A tak se po 9 letech podařilo našim postupit.

Na konci 90. let se k nohejbalistům přidali další kamarádi z nedalekých sídlišť Luka a Lužiny. Počet hráčů narostl natolik, že bylo rozhodnuto o založení druhého, B družstva. Ačko složené z již zkušených a ostřílených borců hrálo 3. třídu pražského přeboru, B-tým jako nováček bojoval o soutěž níže.

Na přelomu století a tisíciletí vystřídal v čele Řeporyjského nohejbalu Zděnka Jedličku dosavadní vedoucí B-týmu Milan Kosek. S ním přišla mladší krev a za jeho působení se odehrálo několik změn. Hráči svépomocí vybudovali novou klubovnu, upravili hřiště, ale hlavně příchody nových hráčů nekončily a přicházely další a kvalitní posily. Dva týmy už byly málo a vzniklo tak C družstvo. Zároveň se změnilo složení družstev. V Ačku zůstali zakladatelé, Bčko tvořili tzv. „Sídlištňáci“ a Cčko mladé naděje.

Milan také věděl, že nic netrvá věčně a že po skončení aktivní kariéry stárnoucí generace by se mohlo stát, že nohejbalu v Řeporyjích odzvoní. Začal proto sestavovat mládežnická družstva, která se zpočátku skládala hlavně ze synů hráčů našeho oddílu. Později se přidali i další mladíci. Ne všichni zůstali v Řeporyjích, někteří nezůstali ani u nohejbalu, ale povedlo se nastartovat kariéru některých budoucích úspěšných extraligových hráčů, reprezentantů v dorostenecké i můžské kategorii. Mezi nejznámější jména, která začínala v Řepoyjích, patří Ondřej Pachman, Dan Putík a jeho mladší bratr Jiří.

Mladé pušky C družstva doplněné o několik zkušených hráčů brzy vybojovaly postup do vyšší soutěže, a tak se zakladatelé museli rozloučit s označením A, protože toto patří nejlépe postavenému družstvu oddílu. Ve 2. třídě pražského přeboru však strávilo nové Áčko pouze jeden rok, protože znovu stanulo na prvním místě a pro další sezónu získalo právo startovat v 1. třídě. V témže roce ale došlo k reorganizaci soutěží a postupující ze 2. třídy měli na výběr, buď postup do 1. třídy, kde se hrálo na tři dopady, nebo přímo do Krajského přeboru hraného na dva dopady. Řeporyjští přijali větší výzvu a od roku 2004 jsou stabilními účastníky Krajského přeboru Praha.

V B-týmu se vystřídalo několik hráčů, někteří odešli, jiní přišli, ale i tak se naše družstvo posouvalo vzhůru až do 1. třídy.

Družstvo zakladatelů se svým Cčkem pravidelně obsazuje první příčky ve 3. třídě (po přejmenování soutěží ve 4. třídě). Rostoucí počet hráčů byl znovu důvodem pro rozšíření počtu družstev. Nově vzniklé D mělo za úkol spojit starší, zkušené hráče a mladé, začínající dorostence, kteří se měli od svých kolegů něco přiučit. Tabulkové výsledky sice nebyly nikterak lichotivé, ale cenné zkušenosti pak mladí prodávali ve svých utkáních.

Další změna ve vedení oddílu přišla v roce 2008, kdy se na nejvyšší křeslo posadil Vojtěch Bartovský, vedoucí A-týmu. Po odchodu Milana pokračoval v rozdělané práci a připojil svůj díl. Jestliže Milan přivedl Řeporyje ze 3. třídy do kraje, Vojta Bartovský zvedl prapor ještě výše.

Během let 2007 – 2011 se pokusili po vítězství v Krajském přeboru získat právo v ligových soutěžích, ale úspěšně až v posledním roce, a poprvé v historii na našem hřiště zařídit ligové souboje. Také Béčko postoupilo a svým kolegům „krylo záda“ z Krajského přeboru. Ostatní družstva v poklidu hrála svoje soutěže.

V následujících dvou letech se u nás odehrávala klání ligová, krajská i městská.

Ligová utkání často přilákala i celkem slušnou diváckou atmosféru a určitě jsme neudělali ostudu. Nabrali jsme mnoho cenných zkušeností, setkali se s novými hráči, představili nohejbalovému světu Řeporyje a mnozí hráči k nám rádi zavítali na naše turnaje. Bohužel po dvou letech jsme neudrželi ligovou příslišnost a tak se budeme snažit o znovuzískání v Krajském přeboru.

Je škoda, že jsme spadli z ligy, ale letošní rok se nám nevydařil. V některých utkáních nám chybělo spíše štěstí, abychom uhráli lepší výsledek. Na to se ale historie neptá a musíme se pokusit vrátit zpět v příštím roce“, uvádí Vojta Bartovský, trenér A týmu.

Pikantní bude jistě soubor s naším Bčkem, které také působí v Krajském přeboru. Cčko nastoupí ve 4. třídě a Dčko v 6. Také dorostenci a žáci budou usilovat o vítězství ve svých soutěžích.

Klubovna -

Klubovna

Nová klubovna, která slouží nohejbalistům od roku 2001.

První soupiska -

První soupiska

Historicky první soupiska Řeporyjských nohejbalistů z roku 1989, kdy se poprvé přihlásili do soutěží, které řídil Svaz Nohejbalu pod ČSTV.